חשיבה המצאתית

מנהלים ועובדים כאחד נאלצים להתמודד ביום יום עם מגוון של החלטות. רובנו ננסה לחשוב בצורה יצירתית ולמצוא פתרון שיהיה מותאם לסיטואציה הייחודית שנתקלנו בה.

בניגוד לחשיבה יצירתית , חשיבה המצאתית מעודדת אותנו להמציא את עצמנו מחדש בכל פעם ולהעמיק בפתרון הבעיה כדי להבינה ולפצח אותה. ניתן ללמוד ולשפר את החשיבה ההמצאתית על ידי תרגול המוח ועידודו לחשיבה מחוץ לקופסה.

השאירו פרטים ויחד נשכלל את החשיבה ההמצאתית!

מה זה חשיבה המצאתית ומה זה נותן לי

איך לא חשבו על זה קודם" – המהות של החשיבה ההמצאתית טמונה במציאת הפתרון הפשוט ביותר - זה שלאחר החשיבה עליו כולם יתפסו את הראש ויגידו "איך לא חשבנו על זה קודם?"

אין חדש תחת השמש – מחקרים גילו כי פחות מ-3% מכל ההמצאות בעולם הן מה שמכונה "המצאה חדשה". כל שאר ההמצאות הן בעצם אותה הגברת בשינוי האדרת, או כמו שאומרים באנגלית – A Better Mousetrap.

העולם הסגור – אחד מעקרונות הבסיס של החשיבה ההמצאתית גורס כי פתרון הבעיה טמון בבעיה עצמה. למעשה ככל שנעמיק ונבין את הבעיה, כך נוכל לפתור אותה בלי שנידרש לכלים חיצוניים.

השוק או המוצר – מה חשוב יותר, התגובות של הצרכנים או המוצר עצמו? חשיבה המצאתית טוענת כי לפעמים הדרך הטובה ביותר לשדרוג המוצר היא לאו דווקא הקשבה לצרכנים, כי אם מבט מעמיק על המוצר עצמו.

תרגול מחשבתי – באמצעות סדרה של תרגילי מחשבה ותכסיסי חשיבה נבחן את רכיבי המוצר או הסיטואציה ונסתייע בתובנות כדי להמציא פתרון. כמה תכסיסי מחשבה שנלמד הם: תכסיסי הצמצום, תכסיס ההכפלה, תכסיס ההיפוך ועוד..

הכול אפשרי – כשאין לנו עכבות ומחשבות על דברים שלא אפשרי כביכול, ליישם אנחנו משחררים את עצמנו מדפוסי חשיבה ומאפשרים לעצמנו מרחב תמרון גדול יותר. האמינו כי הכול אפשרי ותגלו כי המחשבה שלכם משוחררת מחסמים וכבר הופכת המצאתית יותר.

חשיבה המצאתית לעידוד המחשבה ופתרון בעיות

הריגוש שבהמצאה הוא דבר שאי אפשר להתעלם ממנו. לא סתם יגאל מוסינזון הגדול היה ממציא פטנטים מבריק, אך כזה שמעולם לא שש לייצר אותם. הוא טען כי הליך המחשבה ההמצאתי הוא זה שמרתק אותו, אך תהליך הייצור והבירוקרטיה מעייף ומתיש. בתקופתו המונח חשיבה המצאתית לא היה נפוץ ואנשים התבוננו עליו כתמהוני שיכל להיות מיליונר מהמצאותיו.

כיום אנחנו כבר יכולים לדבר על חשיבה המצאתית כדבר ממשי, ככלי מחשבתי שעוזר לנו להתמודד עם מצבים של אי ודאות ולקבל החלטות נכונות ויצירתיות. כל אחת ואחד מאיתנו יכולים לפתח את החשיבה ההמצאתית שלנו בעזרת סדרה של תרגולים והשתחררות מחסמים.


לירון פורת מובילה תכניות פיתוח מנהלים בחברות וארגונים
לירון פורת, מובילה הרצאות למנהלים בחברות וארגונים

ייחודיות החשיבה ההמצאתית של לירון פורת

בהרבה סיטואציות שנקלעתי אליהן במהלך הקריירה שלי נדרשתי לפתרון יצירתי כדי לפתור בעיות. עם הזמן הבנתי כי לפעמים הפתרון מתחבא מתחת לבעיה ואנחנו פשוט עיוורים אליו. ההבנה הזו הביאה אותי לפתח את מתודולוגיית Zoom Out – Zoom In.

הבסיס הרעיוני אומר שכדי להצליח, אנחנו צריכים קודם כול להבין את עצמנו ומה מפעיל אותנו, או כמו שאני קוראת לזה "מנהיגות עצמית" (מוזמנים לקרוא עוד על פיתוח המנהיגות) בסופו של יום אנחנו מבלים עם עצמנו את מרבית הזמן ואם נהיה מודעים לעצמנו ולמה שעושה לנו טוב, אך גם למה שמפריע וחוסם אותנו, נוכל להשתפר ולהגשים את עצמנו.

עיקר השיטה שפיתחתי מבוססת על שלוש עקרונות בסיסיים שמאפשרים ליזמים, מנהלים, חברות וארגונים להגיע לידי מימוש עצמי שגם יביא למיקסום רווחי החברה.

שלושת חלקי המנהיגות העצמית הם:

• Mindset – הבנה ופיתוח של כלים ודפוסי מחשבה לעידוד האושר האישי ומניעת דחיינות.
• Mastering Yourself – הכרות מלאה עם עצמנו ופיצוח של מה מניע אותנו ומה מונע מאיתנו.
• Vision – בניית מטרות וחזון לטווח הארוך ושימוש בהם כדי להפעיל את עצמנו.

יש לכם שאלות?
השאירו פרטים ויחד נשכלל את החשיבה ההמצאתית!​
×
×

עגלת קניות