לירון פורת - הרצאות למנהלים, לעובדים ולחברות בתמונת פרופיל

חשיבה המצאתית

אין חדש תחת השמש – מחקרים גילו כי פחות מ-3% מכל ההמצאות בעולם הן מה שמכונה "המצאה חדשה". כל שאר ההמצאות הן בעצם אותה הגברת בשינוי האדרת, או כמו שאומרים באנגלית – A Better Mousetrap.

איך לא חשבו על זה קודם" – המהות של החשיבה ההמצאתית טמונה במציאת הפתרון הפשוט ביותר – זה שלאחר החשיבה עליו כולם יתפסו את הראש ויגידו "איך לא חשבנו על זה קודם?"

לקבלת סילבוס תכנית האימון המלאה

מה זה חשיבה המצאתית ומה זה נותן לי

העולם הסגור – אחד מעקרונות הבסיס של החשיבה ההמצאתית גורס כי פתרון הבעיה טמון בבעיה עצמה. למעשה ככל שנעמיק ונבין את הבעיה, כך נוכל לפתור אותה בלי שנידרש לכלים חיצוניים.

השוק או המוצר – מה חשוב יותר, התגובות של הצרכנים או המוצר עצמו? חשיבה המצאתית טוענת כי לפעמים הדרך הטובה ביותר לשדרוג המוצר היא לאו דווקא הקשבה לצרכנים, כי אם מבט מעמיק על המוצר עצמו.

תרגול מחשבתי – באמצעות סדרה של תרגילי מחשבה ותכסיסי חשיבה נבחן את רכיבי המוצר או הסיטואציה ונסתייע בתובנות כדי להמציא פתרון. כמה תכסיסי מחשבה שנלמד הם: תכסיסי הצמצום, תכסיס ההכפלה, תכסיס ההיפוך ועוד..

הכול אפשרי – כשאין לנו עכבות ומחשבות על דברים שלא אפשרי כביכול, ליישם אנחנו משחררים את עצמנו מדפוסי חשיבה ומאפשרים לעצמנו מרחב תמרון גדול יותר. האמינו כי הכול אפשרי ותגלו כי המחשבה שלכם משוחררת מחסמים וכבר הופכת המצאתית יותר.

לקבלת סילבוס ההרצאות המלא

מה המנהלים אומרים על הקורס שלנו?

המתודולוגיה שלמדנו בתכנית אפשרה לנו באמת להתמקד בדברים החשובים בעבודה ובחיים הפרטיים ולהפוך למאושרים יותר ופרודוקטיביים יותר

אושרי וויס

התכנית מעניקה למנהלים חשיבה על תחומים שלא מקבלים תשומת לב בניהול השוטף ביום יום ויכולים להקפיץ את הארגון קדימה ולשפר משמעותית את יכולת הניהול שלנו כמנהלים בארגון

בועז בר-שי

חשיבה המצאתית לפתרון בעיות

הריגוש שבהמצאה הוא דבר שאי אפשר להתעלם ממנו. לא סתם יגאל מוסינזון הגדול היה ממציא פטנטים מבריק, אך כזה שמעולם לא שש לייצר אותם. הוא טען כי הליך המחשבה ההמצאתי הוא זה שמרתק אותו, אך תהליך הייצור והבירוקרטיה מעייף ומתיש. בתקופתו המונח חשיבה המצאתית לא היה נפוץ ואנשים התבוננו עליו כתמהוני שיכל להיות מיליונר מהמצאותיו.

כיום אנחנו כבר יכולים לדבר על חשיבה המצאתית כדבר ממשי, ככלי מחשבתי שעוזר לנו להתמודד עם מצבים של אי ודאות ולקבל החלטות נכונות ויצירתיות. כל אחת ואחד מאיתנו יכולים לפתח את החשיבה ההמצאתית שלנו בעזרת סדרה של תרגולים והשתחררות מחסמים.

תמונת קונספט שמייצגת חשיבה המצאתית
חשיבה המצאתית לבעיה מורכבת

חשיבה המצאתית - מה הייחוד בשיטה?

בהרבה סיטואציות שנקלעתי אליהן במהלך הקריירה שלי נדרשתי לפתרון יצירתי כדי לפתור בעיות. עם הזמן הבנתי כי לפעמים הפתרון מתחבא מתחת לבעיה ואנחנו פשוט עיוורים אליו. ההבנה הזו הביאה אותי לפתח את מתודולוגיית Zoom Out – Zoom In.

הבסיס הרעיוני אומר שכדי להצליח, אנחנו צריכים קודם כול להבין את עצמנו ומה מפעיל אותנו, או כמו שאני קוראת לזה "מנהיגות עצמית" (מוזמנים לקרוא עוד על פיתוח המנהיגות) בסופו של יום אנחנו מבלים עם עצמנו את מרבית הזמן ואם נהיה מודעים לעצמנו ולמה שעושה לנו טוב, אך גם למה שמפריע וחוסם אותנו, נוכל להשתפר ולהגשים את עצמנו.

במהלך הקורס נלמד טכניקות לפשט בעיות מורכבות, לבחון סיטואציות במשקפיים אחרות לגמרי – כי הפתרון כבר קיים, צריך רק לאתר אותו 🙂